Yaşam TarzıGenel
Trend

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

 

Saç dökülmesi en sık sonbaharda görülüyor! - İndigo Dergisi

 

-Genetik faktörler

Erkeklerde saç dökülmesinin %50’si genetiktir. Toplumun genelindeki saç dökülmesinin nedenleri arasında da erkek tip hormona duyarlı dökülme görülür. Kronik saç dökülmesi ileriki yaşlarda kelliğe dönüşebilir. Erken yaşta başlanan saç bakımı saç dökülmesini azaltabilir, kelliğe giden yolu yavaşlatır.

 

 

-Deri problemleri

Deri kaynaklı dökülmeler, saç derisini de etkiler. Sedef hastalığı, egzama, akne, liken hastalığı, aşırı yağlı deri, mantar hastalığı gibi nedenler saç derisini etkileyerek saç dökülmesine yol açar. Deri problemleri tedavi edildiğinde saç dökülmesi durdurulabilir.

 

Problemli Saç Derisi İçin Bakım ve Tedavi Yöntemleri ! - KizlarSoruyor

 

 

– Yanlış beslenme alışkanlıkları

Saç telleri canlıdır. Bu nedenle saç tellerimizin beslenmesi, onların sağlığı için çok önemlidir. Az su içmek, gereğinden fazla karbonhidrat tüketmek, uzun süre aç kalmak ve tek tip beslenmek saçların dökülmesine yol açar.

 

Saç Dökülmesi Nasıl Oluşur? Dökülmeyi Önlemenin Yolları Nelerdir?

 

– Vitamin ve mineral eksikliği

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri de vitamin ve minerallerin vücudumuzda yeterli olmamasıdır. B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleri düşükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltacaktır.

 

Kadınlarda Ortak Besin Eksikliği: 6 Vitamin ve Mineral - Forum Gerçek

– Stres ve depresyon

Stres kaynaklı saç dökülmesi günümüzde çok yaygındır. Depresyon, anksiyete, psikolojik sorunlar saç dökülmesine yol açabilir.

 

Stres Haberleri - Son Dakika Yeni Stres Gelişmeleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.