Cilt Bakım
Trend

Aloe Vera’nın Cilde Faydaları

aloe veranın cilde faydaları ile ilgili görsel sonucu

Son yıllarda cilt bakım yöntemlerinde doğal ürün kullanımına büyük oranda bir yönelim söz konusu. Doğanın iyileştirici gücüne doğru olan bu yolculuk, cilt bakımında etkisi olduğu bilinen bazı içerikleri de önemli kılıyor. Bunlardan biri de şüphesiz ki Aloe Vera. Doğal içerikler arasında belki de en fazla dikkat çekenlerden biri olan Aloe Vera’yı senin için araştırdık.

Aloe Vera’nın etkili kısmı, etli yaprakları içinde taşıdığı kaygan ve yapışkan jel. Yapraklar, kökten kesilerek alınıyor, üstündeki yeşil kabuk bıçak yardımıyla incecik soyuluyor ve geriye kalan jel, cilt ve saç bakımında kullanılıyor.

Aloe Vera’yı saksıda yetiştirip kullanabileceğiniz gibi piyasada bulunan jellerinden de yararlanabilirsiniz. Fakat içerdiği Aloe Vera miktarının en az %95 olmasına dikkat etmelisiniz. Saksıda yetiştirdiğiniz bitkiden yararlanmak isterseniz de her seferinde taze bir yaprak koparın. Jeli buzdolabında muhafaza etmek mümkün olsa da tazeyken daha etkili olduğu biliniyor.

 

aloe veranın cilde faydaları ile ilgili görsel sonucu

 

ALOE VERA’nın CİLDE FAYDALARI

 

  • Aloe Vera, içerdiği proteinler, vitaminler ve bazı bileşikler sayesinde kollajen üretimini artırdığından cildin yenilenmesini sağlıyor. Bu nedenle her tür yanık, yaralanma ve cilt tahrişi durumunda tek başına sorunlu bölgeye sürülerek kullanılabiliyor. Cilt, kendini iyice yenileyene, görünümü tamamen düzelinceye kadar sürmeye devam edebilirsiniz.
  • Yüksek oranda su ve mineral de barındırdığı için özellikle olgun ciltlerdeki yıpranmışlık etkisini tersine çeviriyor. Her gün 1 defa, 1 yaprak içindeki jeli ya da hazır aldığınız jelden 1 tatlı kaşığı kadarını, göz çevresi dâhil olmak üzere yüz ve boynunuza uygulayabilirsiniz. Jele birkaç damla taze limon suyu da karıştırırsanız cildinize C vitamini dopingi de yapmış olursunuz. Üstelik cilt lekelerinizin rengi zamanla açılır ve kaybolur.

aloe veranın cilde faydaları ile ilgili görsel sonucu

 

  • Aloe Vera jeli, iltihap kurutucu ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan, özellikle ağrılı sivilcelerin kurutulmasında oldukça etkili. Hatta bazı çalışmalar, mantar enfeksiyonlarını da gerilettiğini tespit etmiş. Akne ve sivilcelere ağrısı geçene ve iyice sönene kadar günde 3-4 defa sürebilirsiniz.

 

  • Aloe Vera jeli, sinek ve böcek ısırıklarında kaşıntı ve yanma hissini yok eder ve antibakteriyel etkisi sayesinde ısırılan bölge üzerinde bakteri üremesini engeller. Sorunlu bölge yatışana ve görünümü iyileşene kadar düzenli olarak kullanılabilir.

 

  • Saçınızı şampuanlamadan 15 dakika evvel, saç diplerinizi uygun miktarda jelle iyice ovun ve ardından yıkayın. Kepek sorununuz ileri safhadaysa doğrudan şampuan şişenizin içine de bu jelden ekleyebilirsiniz. Zamanla hem kafa derinizin rahatladığını hem de saçlarınızın yumuşadığını fark edeceksiniz.

 

  • Yüz ve boynunuzda yer yer kırmızılıklar varsa ve bu genel görünümünüzü etkiliyorsa, 1 yaprak ya da 1 yemek kaşığı dolusu jele yarım fincan saf gül suyu ekleyin. İyice ezip karıştırdıktan sonra yüz ve boynunuza pamuk yardımıyla yedirin. 20 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın. Uzun vadede cilt tonunuzun eşitlendiğini fark edebilirsiniz.

 

  • Cildi yağlı olanların en önemli sıkıntılarından biri de yüzlerinin gün içinde yağlanarak kötü bir görünüme ve parlamaya neden olmasıdır. 1 yaprak ya da 1 yemek kaşığı dolusu jele 1 tatlı kaşığı bal ve tercihe göre 2 çay kaşığı kil ekleyerek karıştırın. Karışımı temizlediğiniz cilde sürüp 20 dakikadan sonra ılık suyla yıkayın. Yağ dengesini sağlayacağından cildinizde yağlama ve parlama azalacaktır.

aloe veranın cilde faydaları ile ilgili görsel sonucu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.