Sağlık

Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

hamile kalmak için ile ilgili görsel sonucu

 

Hamilelik planlayan çiftlerin %85’i 1 yıl içinde gebe kalır. Düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen gebelik elde edilemezse kısırlık (infertilite) tanısı konur ve infertilite nedenleri araştırılmaya başlanır.

Gebe kalmak için normal kabul edilen 1 yıl bazı çiftler için çok uzun gelebilir. Bu süreci hızlandırmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

İdeal Kilonuzu Koruyun

Boyunuza göre kilolu iseniz yumurtlamanız bozulur, yumurtalarınız yavaşlar ve gebelik oluşma ihtimali azalır. Vücut kitle indeksinizin 24’ün altında olması gebelik ihtimalini arttıracaktır. Vücut kitle indeksiniz boy ve kilonuzun oranının hesaplanmasıdır, internet üzerinden birçok siteden kendi vücut kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz.

 

vücut kitle endeksi ile ilgili görsel sonucu

Yumurtlama Zamanını Takip Edin

Adet döneminin son 14 günü yumurta çatlayıp yumurtlama olduktan sonraki dönemdedir. Bu dönemin süresi değişmez, yani kişiye göre kısalıp uzamaz, hep sabittir. Adet süreniz ortalama 28 günde bir ise  28-14(sabit süre)=14, yani ilk adet gününden itibaren 14. gün yumurtlama günüdür. Adet süreniz daha uzun ise, mesela 33 günde bir ise, yumurtlama günü 33-14(sabit süre)=19, yani adetin ilk gününden itibaren 19. gündür. Yumurtlama gününden 4 gün öncesi ile 3 gün sonrası hamilelik ihtimalinin en yüksek olduğu, yani ilişkide bulunulması gereken zamandır. 28 günde bir adet oluyorsanız yumurtlama gününüz 14. gündür. Hamilelik ihtimalinin yüksek olduğu dönem ise adetin ilk gününden itibaren 10. gün ile 17. günler arasıdır. Bu 1 haftalık dönemde gün aşırı ilişkide bulunmalısınız.

 

yumurtlama zamanı ile ilgili görsel sonucu

Sigarayı Bırakın

Sigara içtiğiniz sürece yumurtalarınız düzgün çalışamaz. Yumurta üretilmesi azalır. Daha da kötüsü gebelik oluşsa dahi sigara yüzünden rahim duvarına tutunamaz. Sağlıklı bir gebelik oluşmasını istiyorsanız sigarayı bırakmalısınız.

Düzenli Egzersiz Yapın

Hamilelik için bedeninizin sağlığı da çok önemli. Yumurtalıklarınızın düzgün çalışmasını desteklemek için düzenli spor ve egzersiz yapın.

hamile egzersizleri ile ilgili görsel sonucu

Stresten Uzak Durun

Stres kanda yükselen hormonlar yumurtlamanızı engeller. Sürekli gebeliği düşünmek ve planlama yapmak stresinizi arttırıyorsa bir süre denemeye ara verin.

Gebelik ihtimali her ay zaten ancak %25’tir. 3-5 ay denedik olmuyor demeyin, 1 yıla dek denemeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.