Sağlık
Trend

Hamilelik Adet Kaç Gün Geciktikten Sonra Anlaşılır?

Adet gecikmesi en önemli hamilelik belirtilerinden biridir. Bir kadın düzenli adet görüyorsa ve aktif bir cinsel hayatı varsa beklediği tarihte adet olmaması hamilelik ihtimalini akla getir

hamilelik adet gecikme ile ilgili görsel sonucu

 

Hamilelik adet Kaç Gün Geciktikten Sonra Anlaşılır? Hamilelikte adet gecikmesi en önemli hamilelik belirtilerinden biridir. Bir kadın düzenli adet görüyorsa ve aktif bir cinsel hayatı varsa beklediği tarihte adet olmaması hamilelik ihtimalini akla getirir. Fakat tabii ki adetin gecikmesi mutlaka hamilelik olduğunu göstermez. Kullanılan birtakım ilaçlar (örneğin doğum kontrol hapları), stres veya hava değişimi gibi etkenler de adetin gecikmesine sebebiyet verebilir.

 

Diyabet, yumurtalıkta kist oluşumu, dış gebelik ve benzeri faktörler de adet gecikmesi yapabilir. İki adetin arasında 35 günden daha fazla bir süre varsa doktora başvurmak gerekir.

 

Adetim Gecikti, Hamile miyim?

 

Adet gecikmesi hamilelik durumuna işaret eden önemli bir olaydır fakat bunun kesin olarak tespit edilmesi için belirli bir süre geçmesi; idrarda veya kanda gebelik testi yapılması lâzımdır.

 

Testten doğru sonuç alınabilmesi için beta hCG hormonu ölçülecek seviyeye ulaşmalıdır. Yani ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur? veya adet ne kadar gecikirse hamile olup olunmadığı anlaşılır? sorularına net bir cevap verilemez.

 

Yumurtanın başarıyla döllenerek rahme tutunabilmesi en az 4-5 gün gerektirir. Bunun gerçekleşme süresi kişiden kişiye farklılık arz eder. Hamilelik belirtileri çoğu zaman cinsel ilişkiden 2 hafta sonra başlamaktadır.

 

 

hamilelik adet gecikme ile ilgili görsel sonucu

 

Adetten Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

 

Kanda hamilelik testi gebeliğin %100 doğru olarak saptanmasına yarar. İdrarda yapılan gebelik testinde her zaman için yanılma payı vardır.

 

  • Beklenen regl tarihinin üstünden 1 gün geçtiyse uygulanan idrar testinin doğru sonuç verme oranı %79 civarındadır.
  • Adetin 2 gün gecikmesi hâlinde tatbik edilen idrar testi %15 hata oranına sahiptir.
  • Adet gecikmesi 3 gün olduktan sonra idrar testi yapılırsa bu testin doğruluk seviyesi %90’dır.
  • Öngörülen adet tarihi geldiği ve üzerinden 7 gün geçtiği halde adet kanaması başlamadıysa idrarda gebelik testinin verdiği sonuç %96 oranında güvenilirdir.
  • 10 günlük adet gecikmesinin ardından yapılan idrar testi kesin sonuç verir denilebilir.

 

Bununla beraber kanda gebelik testi her zaman için en güvenilir yöntemdir. Gebelik hormonunun kanda belirgin bir düzeye geldikten sonra kanda yapılan test ile net bir şekilde belli olur. Yani güvenilirlik açısından idrar testi gibi değildir, yanlış olma riski yoktur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.