Genel
Trend

Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

Hamilelikte ağrı kesici kullanmak doktor kontrolüyle olmalıdır.

Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

 

Hamilelikte ağrı kesici kullanmak doktor kontrolüyle olmalıdır. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçların anne adayına da bebeğe de zarar vereceği şüphesizdir. Hamilelikte baş, eklem, diş ve bel ağrıları gibi sebeplerden dolayı ağrı kesici almaya gereksinim duyulabilir. Fakat ağrı kesicilerin yapımında da tüm ilaçlarda olduğu gibi kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu yüzden gebelikte doğru ağrı kesici kullanımına çok özen göstermek lâzımdır.

 

Hamilelikte ağrı kesici kullanımı zararlı mı? - Sağlık

 

Hamilelikte Kullanılan Ağrı Kesici İlaçlar

 

  • Vücut kırgınlığı, soğuk algınlığı, ateş ve kas ağrıları gibi durumlarda Minoset ve Parol alınabileceği uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Öte yandan paracetamol grubunda yer alan diğer ilaçlar da hekim tarafından önerilmek şartıyla hamilelikte kullanıma uygundur.
  • Hamilelikte Tylol kullanımı da oldukça yaygındır.
  • Non-steroid antiinflamatuar ajanlardan biri olan Aprol®, Naprosyn®, Apranax® ve benzeri ilaçların da ağrı kesici olarak reçete edildiği bilinmektedir.

 

Hamilelikte parasetamol kullanımı erkek bebekte kısırlığa neden oluyor!

 

 

 

Fakat unutulmamalıdır ki her ilaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Herhangi bir ilaç (ağrı kesici olsa bile) gerekmedikçe veya aşırı dozda yahut tavsiye edilenden daha uzun süre kullanılırsa yan etkilere yol açacaktır.

 

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanmak Zararlı mıdır?

 

Her anne adayı gerek ağrı kesici gerek farklı bir ilaç kullanmaya ihtiyaç duyduğunda ‘bebeğime zarar verir mi?’ endişesi yaşar. Hamileliğin ilk 3 ayı boyunca gerekmedikçe ilaç kullanılmamalıdır. (Bu, hamileliğin diğer dönemleri için de geçerlidir fakat özellikle hamileliğin ilk trimesterinde düşük riski fazla olduğundan bu konuda daha çok hassasiyet gösterilmelidir.)

 

 

Ağrı kesicilerin de hafife alınmaması gerekir. ‘Asetominofen’ yahut  ‘parasetamol’ türevi ilaçların gebelikte kullanımı mümkün olmakla beraber gelişigüzel kullanılmaları tehlike arz edebilir.

 

Aspirinin kanamaya sebebiyet verme ihtimali mevcuttur. Bu yüzden ağrı kesici niyetine aspirin içilmemelidir. Non-steroid anti-inflamatuar özellikte olan ağrı kesicilerin ise 34. haftadan sonra kullanımından mümkünse tamamen uzak durulmalıdır. Çünkü amniyon sıvısında azalmaya yol açabilirler.

 

Orta şiddetteki ağrıların giderilmesinde İbuprofen barındıran ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Bunların da yanlış kullanımından sakınmalıdır. Yoksa düşüğe neden olmaları muhtemeldir.

 

Hamilelikte ağrı şikâyetiniz yoğun ve sürekli ise bir an önce doktora başvurmanız lâzımdır. Bel ve sırt ağrınız oluyorsa bunun temel sebebi hamilelikte vücuttaki ağırlık merkezinin yer değiştirmesidir. Ağrınız ayakta dururken şiddetli hissediliyorsa uzanmalısınız. Ağrıyan yere hafifçe masaj yapmak da iyi gelecektir.

 

Kasık ağrısı yaşıyorsanız istirahat etmek, bol su tüketmek, duş almak ve oraya sıcak kompres uygulamak fayda sağlayacaktır. Ağrılı dönemlerinizde cinsel birliktelikten kaçınmanız önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.