Sağlık
Trend

Hamilelikte Kilo alımı

hamilelikte kilo almak ile ilgili görsel sonucu

 

Hamilelikte kilo alımı gayet normal bir durum olup anne adayının ve bebeğin sağlığı için zaten gereklidir. Bu süreçte iştah artışı meydana gelmekte ve buna bağlı olarak kilo almak da kolaylaşmaktadır. Hamilelikte kaç kilo alınır? sorusunun cevabı da kişiden kişiye değişmektedir. Öyle ki gebelikte 35-40 kilo alanlar bile vardır.

 

Hamilelikte Kilo Alma Nedenleri

 

Fizîkî yapı, genetik, yaşam temposu, metabolizma hızı ve günlük hayattaki aktivite durumu gibi faktörler kilo alımı üzerinde doğrudan etkilidir. Anne adayının yaşını, gebeliğin riskli olup olmadığını, bebeğin büyüme hızını da bu faktörlerin arasına eklersek hamilelikte neden kilo alınır? sorusuna verilecek cevabın kapsamı genişlemektedir.

 

Hamilelik birçok hormonal değişimin meydana geldiği bir dönemdir. Hormonlardaki bu iniş-çıkışlar metabolizma yavaşlığına neden olmakta, bu ise kilo artışını beraberinde getirmektedir.

 

Geceleri yemek yeme alışkanlığı, karbonhidrat tüketiminin fazla olması da hamilelikte niye kilo alınır? diye merak edenlere verilebilecek bir başka yanıttır. Söz konusu alışkanlıklar hamile olmayanların da kısa zamanda kilo almalarına sebebiyet verir.

 

Bebeğin kilosu; yağ depolarının artış göstermesi, kan hacminin, dokular arası sıvının plasenta, göğüs dokusu ve amniyan sıvısının artışı da hamilelikte kilo alımının diğer nedenleri arasında gösterilebilir.

 

Buradan da anlaşıldığı üzere hamilelikte kilo almanın tek sebebi yemek değildir. Metabolizma hızı, bulantı-kusma ve aşerme gibi durumlar da gebelikte kilo alımının gerçekleşmesinde rol oynamaktadır.

 

hamilelikte kilo almak ile ilgili görsel sonucu

Hamilelikte Kaç Kilo Almak Normaldir?

 

Kilo ve boy değerlerinin birbirleriyle tutarlı olması sağlıklı bir yaşam için gerekenlerdendir. Bu oranın hesaplanmasında vücut kitle indeksi kullanılmaktadır.

 

Vücut kitle indeksi 18 ile 24 arasında olanların kilosu ideal kabul edilmektedir. Hamilelikte kaç kilo alınması gerekir? sorusunun cevabı anne adayının gebe kalmadan önce kaç kilo olduğuna ve şu anki yaşına göre değişir. Kadın ideal kilodaysa hamileliği süresince en fazla 9-12 kilo alması normal olarak değerlendirilir. Eğer daha kiloluysa hamilelikte aldığı kilo 11’i geçmemelidir.

 

Anne adayı zayıf ise hamilelik döneminde kilo alımı 12-18 arasında olabilir. Ayrıca ikiz yahut üçüz bebeğe hamile kalındıysa hâliyle daha çok kilo alınacaktır.

 

 

hamilelikte kilo almak ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

Hamilelikte Fazla Kilo Almamak İçin Neler Yapılır?

 

  • Yemekler pişirilirken haşlama, fırınlama veya ızgara gibi pişirme yöntemlerinin tercih edilmesi gerekir.
  • Cips, kurabiye, dondurma, kek, fast-food ürünler, abur-cuburlar, kızartmalar, şekerlemeler ve buna benzer şeylerden uzak durulmalı; hiç değilse en aza indirilmelidir.
  • Süt ürünleri daima az yağlı tüketilmelidir. Yemeklere de fazla yağ katılmamalıdır.

Bol sebze-meyve tüketilmeli; günlük su tüketimi ve düzenli yürüyüş ihmal edilmemelidir

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.