Sağlık
Trend

Hamilelikte Yapılan Aşılar Nelerdir?

Hamilelikte aşı yaptırmak hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından mühimdir. Enfeksiyonlara karşı etkili bir önlem olan hamilelik aşıları bebeği doğumun ardından meydana gelebilecek çeşitli rahatsızlıklara karşı da korur.

Tetanos, difteri-, influenza ve boğmaca gibi aşılar bunlardandır. Hamilelikte yapılmayan aşılar ise verem,  HPV, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği ve kabakulak aşılarıdır.

Bu canlı aşılar doğum sonrası dönemde uygulanmaktadır.

[ads1]

Hamilelikte Aşı Yaptırmaya Ne Zaman Başlanır?

Gebelikte aşı uygulamaları çoğunlukla hamileliğin 2. trimesteri (ikinci üç aylık dönemi) itibariyle başlamaktadır.

Hamilelikte Yapılan Aşılar Ne İşe Yarar?

  • Ölü doğumların, düşüklerin ve gelişim geriliğinin önlenmesinde rol oynar.
  • Bebekte oluşabilecek doğumsal bozuklukları engeller.
  • Erken doğum riskinin azaltılmasına yardımcı olur.
  • Yenidoğan bebekte herhangi bir enfeksiyon görülmesinin önüne geçer.

 

[ads1]

Hamilelikte Yapılan Aşılar Nelerdir?

Hamilelikte yapılan aşılar dozlarına ve yapılış zamanlarına göre şöyle gruplandırılabilir:

Difteri-Tetanos Aşısı: Bu aşının ilk dozu 18.-20. Haftalarda uygulanır. İlk aşı yapıldıktan sonra 4 hafta b2. eklenip doz aşı yapılır. Başlangıçta yapılan aşının üstünden 6-12 ay geçtikten sonra da üçüncü doz aşı yapılarak tamamlanır.

Anne adayına daha önceden tetanos aşısı yapılmamışsa veya üzerinden en az 10 yıl geçtiyse bu aşının muhakkak yaptırılması gerekir. Çünkü bazı bebekler doğdukları zaman yenidoğan tetanosu için büyük risk taşımaktadırlar. Bu da ölümle neticelenebilir. Gebelikte tetanos aşısı yaptırmak bebeğin bu durumdan korunmasını sağlayacaktır.

Boğmaca Aşısı: Geçmişte aşılansa dahi tüm gebelere tavsiye edilen bir aşı olup hamileliğin 27.-36. Haftaları arasında tatbik edilmektedir.

  •  Hepatit B Aşısı: Gebelikte yüksek risk taşıyan kişilere yapılmaktadır.
  • Hepatit A Aşısı: Sadece gerekli görüldüğü takdirde uygulanmakta olup gebe kadının riskli bir yere gitmesi buna örnektir. Bu durumda inaktif polio aşısı yapılarak koruma sağlanır.
  • Pnömokok Aşısı: Eğer anne adayında menenjit salgıları saptanırsa, annenin ve bebeğin korunabilmesi adına söz konusu aşı önerilir. Güvenlidir, zararı yoktur.
  • Kuduz Aşısı: Anne adayı kuduz şüphesi taşıyan bir hayvan ile temas ettiyse, kendisini bir hayvan tırmaladıysa veya ısırdıysa riskin önüne geçmek amacıyla tercih edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın