Cilt Bakım
Trend

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas ciltler, için cilt bakımı yapılırken pek çok faktöre dikkat etmek gerekir. Öncelikle uygulanacak bakım yönteminin kişinin cilt yapısına uygun ve doğal olması çok önemlidir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, cilt bakım merkezlerine gelen kadınların %86’sı, erkeklerin ise %45’i kendi cildini “çok hassas ve alerjik” olarak tanımlıyor. Kimi zaman soğuk havadan kızarmış bir cilt bile kişiler tarafından hassas ve alerjik olarak algılanabiliyor. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Öncelikle cildinizin hassas olup olmadığı uzman bir hekim tarafından tespit edilmeli, ardından buna uygun bir bakım yöntemi seçilmelidir.

 

hassas ciltler ile ilgili görsel sonucu

Hassas ciltler nasıl teşhis edilir?

Sıradan bir cilt ile hassas bir cildi ayırabilmek zaman zaman zor olabilir. Çünkü cilt bakımı için kullanılan kimyasallar ya da ev temizlik ürünleri sıradan bir cilt üzerinde kızarıklık, kuruluk, batma ya da yanmaya sebep olabilir. Fakat dermatologlar hassas bir cildi teşhis ederken aşağıdaki belirtileri ararlar:

  • Püstüller, cilt çarpması veya cilt erozyonu gibi deri reaksiyonları
  • Cildin sinir uçlarını düzgün şekilde koruyamayan çok kuru cilt
  • Yüzde veya vücudun farklı bölgelerinde kolayca kızarma eğilimi

Genetiğe bağlı hassas cilt rahatsızlığı kızıl saçlı, açık tenli ve renkli gözlü kişilerde görülür. Epidermis ince olduğunda sinir uçları ve kan damarları yüzeye daha yakındır ve güneşe, sıcağa ve soğuğa karşı çok daha duyarlıdır. Cilt tabakaları ve koruyucu yağlar yeterli olmadığından bariyer fonksiyon bozuklukları daha kolay oluşur ve tahriş edici unsurlar cilde rahatlıkla nüfuz edebilir, yangı ve kızarıklıklara neden olabilir.

 

hassas ciltler ile ilgili görsel sonucu

Hassas ciltlerde kızarıklığa karşı bakım önerileri

  • Bilinen tüm tahriş edici ve alerjik maddelerden uzak durulmalı. Parfüm, aromatik yağlar, isopropil veya SD alkol, mentol, nane özleri, turunç özleri, kurutucu kil maskeleri kan akışını hızlandıran kimyasallarda sakınmak gerekir.
  • Cildi soyan veya kuru bırakan ürünler kullanılmamalı.
  • Güneş ve sıcak havadan kaçınmalı. Ciltteki kan damarlarını genişlemesine neden olacağı için yangı yapabilir.
  • Cildi serin tutmaya çalışmak gerekir.
  • Her gün düzenli güneş koruyucu kullanılmalı. Çinko oksit hassas ciltlere uygun bir kimyasaldır.
  • Parfüm içermeyen ve hassas ciltlere özel üretilmiş nemlendirici kullanılmalı.

 

 Hassas Ciltlere Maske Önerileri

 Aloe Vera

Aloe vera tüm cilt problemleri için kullanılabilecek en güvenli ev ilaçlarından biridir. Jeli çok nemli olduğundan cilde harika etkileri vardır. Ayrıca, cildinizin yaşayabileceği herhangi bir kaşınma veya ağrı üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Uygulanışı çok kolaydır. Tek yapmanız gereken jelini düzenli olarak cildinize uygulamaktır.

 

aloe vera maskesi ile ilgili görsel sonucu

Gül Suyu

Makyajınızı ve cildinizi temizlemek için her gün gül suyunu güvenle kullanabilirsiniz. Antioksidan, anti-inflamatuar, antiseptiktir ve sıkılaştırıcı niteliktedir. Gül suyu pH dengesinde önemli bir rol oynar, bu da yağ üretimini azaltır. Cildinizi cildinizdeki kırışıklıklara ve diğer yaşlanma sorunlarına karşı korur.

gül suyu maskesi ile ilgili görsel sonucu

Mango maskesi

Mango, çok lezzetli ve besleyici bir meyve olmasının yanı sıra cilt tahrişlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hazırlanışı ve kullanımı:
Mangoyu blender yardımıyla püre haline getirin.
İçine bal, hindistan cevizi yağı ve gül suyu ekleyin.
İyice harmanladığınızda yumuşak bir macun elde edersiniz.
Bu macunu hassas yüz cildi üzerine uygulayın
Yaklaşık 20 dakika sonra, ılık suyla temizleyin.

 

mango maskesi ile ilgili görsel sonucu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.