GenelSağlık
Trend

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir ?


Hindistan Cevizi Yağı (105 cc)

 

Hindistan cevizi yağının tek başına kullanımı son dönemde oldukça popülerleşmiştir. Saç, tırnaklar ve cilt üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle Hindistan cevizi yağı yalnız başına veya farklı malzemelerle bir arada bakım amaçlı olarak tercih edilebilir. Bunun yanı sıra tatlıların ve bazı yemeklerin içerisinde kullanmak için de uygundur. Hoş aroması sayesinde güzel bir tat ve koku vermesi sebebiyle özellikle sütlü tatlılarda kullanıldığında hem lezzet hem de sağlık açısından avantaj sağlar. İşte Hindistan cevizi yağına ve faydalarına ilişkin tüm bilinmesi gerekenler…

 

 

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir ?

 

Hindistan cevizi faydaları ile uzun yıllardır bilinen ve kullanılan bir doğal üründür. Sağladığı faydalardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Saç Sağlığını Olumlu Etkiler

Hindistan cevizinin en büyük faydalarından bir tanesi saç sağlığını geliştirmesidir. Saçların daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan Hindistan cevizi yağı, bir saç bakım ürünü veya saç maskesi olarak kullanılabilir. Özellikle saçlardaki cansız ve mat görünümün giderilmesine yardımcı olan Hindistan cevizi yağı aynı zamanda saç derisinin güçlendirilmesinde de etkilidir.

 

Saç Dökülmesi İçin Hindistan Cevizi Yağı Kullanmanın Basit Yolları

 

  • Cildin Güzelleştirilmesine Yardımcı Olur

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda Hindistan cevizi yağının cilt üzerine uygulanmasının, cildin koruyucu bariyerlerini güçlendirdiği ve inflamasyonu azalttığına yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. Bu nedenle cildin güzelleştirilmesi, nemlendirilmesi, UV ışınları gibi zarar verici etkenlerden korunması ve akne, kuruluk gibi cilt sorunlarıyla mücadele edilmesi gibi açılardan Hindistan cevizi yağının bir bakım olarak kullanımı önerilebilir.

 

Hindistan Cevizi Yağı İle Cilt Maskeleri, Saç Maskesi | Faydaloji

 

 

 

 

  • Güçlü Antioksidanlar İçerir

İnsan vücudunda antioksidan olarak görev yapan birçok bitkisel kaynaklı fenolik bileşen, Hindistan cevizi yağında yer alır. Gallik asit, salisilik asit, kumarik asit, kafeik asit gibi bu bileşenler vücutta serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresi azaltır. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı; vücudu ve cildi hasar, kanserleşme, stres gibi olumsuzluklara karşı korumada etkilidir.

 

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları | Denizliliyim Denizli Şehir ve Firma Rehberi Denizli Haberleri

 

  • Mantar Enfeksiyonlarından Korur

Bazı bilimsel çalışmalarda mantar enfeksiyonlarının önemli bir kısmından sorumlu olan Candida Albicans adlı mantar türünün Hindistan cevizi yağına karşı hassas olduğu görülmüştür. Henüz nedeni tam olarak bilinmemesine karşın bu etkinin cildin koruyucu bariyerlerini güçlendirmesi veya antienflamatuar etkisinden kaynaklı olabileceği üzerinde durulur. Dolayısıyla C. Albicans enfeksiyonundan korunmada Hindistan cevizi yağının etkili olabileceği düşünülür.

 

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları » Medikal Rehber

 

 

  • Kalp Sağlığını Destekler

Yukarıdaki faydaların yanı sıra mutlaka belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise Hindistan cevizi yağının tıpkı diğer yağlar gibi fazla miktarda tüketildiğinde olumsuz etkiler yaratabileceğidir. Gereğinden fazla yağ tüketiminin obezite, yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırma gibi sorunlara yol açtığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle günlük yağ gereksinimi karşılanırken tercih edilen yağların bir miktarı Hindistan cevizi yağı ile değiştirilerek kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.