Yurt Dışı

Olağan Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır? Doğum Sancısı Belirtileri

Olağan doğum sancılarını anlamak ebeveynlerin gerçek vakitte hastaneye gitmeleri için doğumun başlayacağı sinyalinin anlaşılabilmesi ile eş manalı kabul edilir. Bilhassa birinci doğumunu yapacak anne adaylarının en huzursuz olduğu bahislerin başında gelen doğum vaktinin hakikat anlaşılabilmesi olağan doğum sancılarının verdiği bildiri anlaşıldığında endişelenmeye mahal vermeyecektir.

Doğum Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Doğum sancısı olarak bilinen rahim kasılmaları, iki tip doğum sancısı bulunması nedeniyle anne adayları tarafından karıştırılabilmektedir. Doğum sancısı nasıl başlar belirtileri sorusunun karşılık bulabilmesi için bu iki doğum sancısı incelenmelidir:

  • Yalancı Doğum Sancısı: Doğuma az kaldığını gösteren ama gerçek doğum sancısı olmayan yalancı doğum sancısını olağan doğum sancısı ile ayırt etmek zorlaşabilir. Gebelik sonunda gerçekleşen yalancı doğum sancısı bebeğin başının anne adayı pelvis kemiğine dayanmasından kaynaklanmaktadır.
  • Olağan Doğum Sancısı: Karnın alt bölgelerinden kasıklara yayılan ve ani saplanma biçiminde gözlemlenen olağan doğum sancısı ise bebeğin doğum kanalında ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Sancıların sıklaşması ile birlikte suyun gelmesi ve hafif kanama gözlenmesi olağan doğum sancısının ayırt edici özelliğidir.

Doğum İçin Ne Vakit Hastaneye Gidilmelidir?

Olağan doğum sancıları hastaneye gitme vaktinin geldiğini haber verir. Gebeliğin son periyodunda görülen ve doğum sancısı şiddeti neye misal sorusuna cevap bulunarak seçilmeye çalışılan olağan doğum sancılarını şiddetinden anlamak hakikat değildir. Her bayanın farklı karakteristik yapıya sahip olması, doğum sancısının şiddetini de etkilemektedir. Olağan doğum sancısı;

  • Hafif olarak başlayarak şiddetlenir.
  • Gebeliğin 35. Haftası ile birlikte hissedilebilir.
  • Karınla birlikte bel, kasık ve sırta vurur.
  • Başlangıçta 2 – 3 saatte bir gelen olağan doğum sancısı, doğum yaklaşması ile birlikte 10 – 15 dakika sıklığında gözlenerek doğum sancısı kaç dakikada bir gelir sorusu ile ayırt edilebilir.
  • Nişan ismi verilen kanama ve suyun gelmesi ile birlikte doğum sancısı, doğumun başladığının belirtileridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın